Proces powstawania kursów na zakłady sportowe jest skomplikowany. Każdy bukmacher musi wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. W tym celu wykorzystywane jest najnowsze oprogramowanie oraz wiedza analityków. Jak powstają kursy na zakłady sportowe?

Co oznacza wysokość kursu bukmachera?

Kursy bukmacherskie przedstawiają prawdopodobieństwo, które oszacował bukmacher na dany rezultat. Jeśli grają dwie drużyny piłkarskie i obstawienie wygranej drużyny A może być dokonane po kursie 2.20, a drużyny B po kursie 1.40, to oznacza, że według firmy bukmacherskiej to właśnie ta druga drużyna ma większe szanse na wygraną. Jeżeli gracz wykupi zakład za 100 złotych i drużyna B wygra, zainkasuje – pomijając kwestie podatkowe – 40 złotych. W tym wariancie trudno jednak mówić o przeważającej różnicy. Sytuacje, co których bukmacher jest zdecydowanie pewny, odzwierciedlone są przez wysokie kursy takie, jak np. 3.0, 4.0, czy nawet kursy rzędu 8.0! Im wyższy kurs, tym wyższa potencjalna wygrana, ale znacznie mniejsze szanse na jej uzyskanie.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Wyróżnia się wiele rodzajów kursów, choć na rynku polskich firm bukmacherskich dominuje jeden. Jest to kurs dziesiętny, wyrażany w taki sposób, jak na powyższym przykładzie. Oprócz tego jednak niektóre firmy bukmacherskiej mogą posiłkować się kursami brytyjskimi – np. 3/5. Ciekawie wyglądają kursy amerykańskie, wyrażane w liczbach dodatnich i ujemnych, gdzie przy dodatnich kursach zysk jest większy od stawki i odwrotnie. Kolejną odmianą, którą można potraktować jako ciekawostkę, są kursy malajskie, np. 0.7775. Wyrażają one stosunek wielkości danej stawki względem ewentualnego zysku.

Jak powstają kursy na zakłady sportowe?

Kursy na zakłady sportowe nie biorą się znikąd. Zostają na bieżąco opracowywane przez działy analityczne firm bukmacherskich. Analitycy pracujące w branży bukmacherskiej mają do dyspozycji profesjonalne oprogramowanie, prześwietlające setki różnych możliwości. Na podstawie statystyk i prognoz, a także przy użyciu modeli matematycznych i wiedzy branżowej analityków, powstają kursy na zakłady sportowe.
Obecnie poziom profesjonalizacji branży bukmacherskiej pod tym względem sprawia, że pomyłki zdarzają się naprawdę rzadko. Nie znaczy to jednak, że nie sposób na nie trafić. Dobrym przykładem są dyscypliny bardzo niszowe. Brak danych sprawia, że także bukmacherom ciężej jest opracować właściwe wysokości kursów. Z tego powodu, typując np. mecze czwartej ligi, łatwiej trafić na wysoki kurs, który wcale w rzeczywistości nie będzie odzwierciedlał tak dużego stopnia nieprawdopobieństwa.

Marża w kursie bukmacherskim

Przy ustalaniu kursu bierze się pod uwagę także wysokość marży w ujęciu procentowym. Obliczając prawdopodobieństwo na podstawie kursów wszystkich możliwych opcji zazwyczaj otrzyma się wartość większą, aniżeli 100%. Ten dodatkowy odsetek będzie stanowił marżę pobieraną przez bukmachera za możliwość skorzystania z danego zakładu.