Stawkowanie zakładów, stawkowanie modulowane, „płaska stawka”, to metoda uwielbiana przez graczy z większym doświadczeniem. Dzięki niej można odpowiednio dywersyfikować kapitał inwestycyjny i ograniczać ryzyko zakładów, których wyniku nie jest się tak pewnym. Na czym polega stawkowanie zakładów?

Stawkowanie zakładów – rozkład stawek

Stawkowanie to technika, która przez jednych uznawana jest za pełnoprawny system gry, przez innych z kolei za jego uzupełnienie. Bez względu na to, z jakiej strategii się korzysta, dobrze stworzyć lub kierować się już znanym systemem stawkowania.

Stawkowanie w zakładach bukmacherskich polega na odpowiednim zarządzaniu kapitałem. Dotyczy tego, w jaki sposób rozkładają się pieniądze na poszczególnych kuponach. Zgodnie z nazwą, stawkowanie to – w dużym skrócie – świadome dobieranie wysokości stawek do różnych wydarzeń. Sposób stawkowania pozwala na lepsze zarządzanie pieniędzmi i częściowe ograniczanie ryzyka. Wciąż jednak typer bazuje przede wszystkim na własnej ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia.

Stawkowanie modulowane – jak należy obstawiać?

Zdecydowanie najpopularniejszym wariantem stawkowania jest stawkowanie modulowane, zwane też stawkowaniem 1-10j (jednostek). Wykorzystują tę technikę gracze średniozaawansowani i najwięksi profesjonaliści. To model polegający na stawianiu od 1 do 10 jednostek na każdy zakład. Przedtem należy określić wartość pieniężną przypadającą na jedną jednostkę.

Na jeden zakład należy zawsze wybrać jednostkę znajdującą się w przedziale 1 – 10 (wraz z najniższym i najwyższym wkładem). Wysokość obieranej stawki musi być uzależniona od szacowanego prawdopodobieństwa wygranej. Jeżeli wystąpienie danego zdarzenia jest bardzo mało prawdopodobne, ale – co za tym idzie – kurs jest bardzo atrakcyjny, stosując stawkowanie modulowane, warto zagrać i tak. Wybieramy jednak wtedy np. 1/10 stawki lub 2/10 stawki. Wydarzenie o większym stopniu prawdopodobieństwa, ale też dużej niepewności, można rozegrać przy stawce 7/10. Jeśli zaś uważamy, że dane zdarzenie sportowe jest pewniakiem, to stawiamy 9/10 lub 10/10 jednostek (w tym wypadku kurs będzie dość niski). Dzięki takiemu systemowi przegrane w niskich stawkach nie wpłyną negatywnie na ogólne wygrywanie dzięki tym pewniejszym typom. Co jakiś czas mogą jednak dodatkowo się opłacić, zwiększając bankroll.

System „płaska stawka” w zakładach bukmacherskich

„Płaska stawka” to popularny sposób stawkowania zakładów. Jest przeciwieństwem stawkowania modulowanego i polega na przeznaczaniu identycznej kwoty na każdy zakład. Uznaje się, że jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich dla graczy początkujących. Każdy zakład powinien wynosić nie więcej, niż 2% całości kapitału. Dzięki temu początkujący gracz ma mniejsze pole do popełnienia błędu, np. kierując się emocjami (nieprawidłowo ustalając wyższą stawkę na wydarzenie o mniejszym prawdopodobieństwie).