Stawianie sobie celów jest podstawową umiejętności przydatną w zakładach bukmacherskich. Wbrew pozorom jednak cele powinny nie jak najwyższe, a jak najbardziej realistyczne. W przeciwnym razie zamiast pomóc, silnie zaszkodzą.
Jak wyznaczać cele przy obstawianiu zakładów bukmacherskich?
Stworzenie planu obstawiania i reguł określających sposób podchodzenia do zakładów może dać przewagę typerowi już na wstępie. Wielu początkujących osób zaczyna obstawiać mecze i inne wydarzenia w sposób losowy, emocjonalny i nieplanowany. Bardzo istotne jest wyznaczanie sobie celów, ponieważ inaczej trudno zarządzać kapitałem i kontrolować swoje ruchy.
Wyznaczanie celów w zakładach bukmacherskich musi być poprzedzone analizą dostępnego kapitału. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o czas, który zamierza się poświęcić na typowanie. Idąc dalej, należy wskazać, jakich wyników finansowych się oczekuje. W tym miejscu najłatwiej wpaść w pułapkę związaną z nierealistycznymi oczekiwaniami. To prawda, że dysponując kapitałem w wielkości 1000 złotych, dobrze typując spotkanie po kursie 3.0, można w krótkim czasie zyskać zwielokrotnić swój kapitał. To jednak zdarza się bardzo rzadko. Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że padnie rezultat, którego dotyczy. Do bardziej realnych stawek należy zaliczyć kilka procent do około dziesięciu procent za jedno typowanie.
Wyznaczanie celów i ram czasowych
Istnieją typerzy rekreacyjni, istnieją osoby, które nad zakładami spędzają kilka godzin dziennie. W trosce o odpowiedzialną grę i minimalizowanie ryzyka popadnięcia w problemy hazardowe zakłady należy ograniczać. Jedno lub dwa zagrania dziennie to i tak całkiem dużo.
W związku z tym należy postawić sobie cele, które będą realistyczne. W tym wypadku lepiej jednak, gdy granica będzie dotyczyła maksymalnej liczby typowań, a nie minimalnej. Nie powinno się zmuszać do tego, aby dokonać kolejnego typowania, ponieważ takie podejście rychło przyniesie straty kapitału. Dobry typer 90% czasu poświęca na analizę wydarzeń pod kątem tego, które w ogóle nadają się do dalszego zbadania i ewentualnego wejścia w zakład. Jeśli w danym momencie nie widać takich spotkań, to lepiej się wstrzymać, niż na siłę próbować szczęścia.
Wyznaczanie celów i stawkowanie zakładów
Proces wyznaczania sobie celów jest bezpośrednio związany z przyjętym modelem gry. Duże znaczenie będzie miał sposób stawkowania. Określi on, ile jednostek (odpowiadających równym częściom kapitału do typowania) poświęca się na poszczególny zakład bukmacherski. Stosując metodę płaskiej stawki lub stawkowania modulowanego, łatwiej będzie zaprowadzić porządek i zorganizować obstawianie zakładów bukmacherskich.
Prowadzenie dziennika zagrań przy obstawianiu zakładów
Bez względu na to, jak pozytywne i realistyczne cele typer przed sobą postawi, w żaden sposób się one nie sprawdzą, jeśli nie zajdzie proces ewaluacji. Na bieżąco należy weryfikować, czy trzymamy się zgodnie z planem, czy gdzieś zaczynamy grać inaczej (np. przez zgubny wpływ emocji). Pomocą będzie stworzenie własnego dziennika zagrań i dokumentowanie w nim wszystkich obstawień.