Efekty psychologiczne dotykają każdego typera czy się tego chce, czy nie. Stanowią jedną z poważniejszych przyczyn porażek w zakładach bukmacherskich. To, co można zrobić, to maksymalnie je poznać, aby być świadomym ich działania. W tym miejscu przedstawiamy jedne z dwóch bardzie popularnych fenomenów – efekt gorącej ręki i pewności wstecznej!
Na czym polegają efekty psychologiczne w obstawianiu zakładów?
Efekty psychologiczne w obstawianiu zakładów bukmacherskich towarzyszą typerom cały czas, ale mało kto jest tego świadomy. Wiele razy z pewnością każdy zastanawiał się, „dlaczego nie zastanowiłem się bardziej przed tym zagraniem” lub dlaczego nie obstawił tak, skoro to było takie proste”? Poniżej przedstawione efekty efekt gorącej ręki i pewności wstecznej stanowią odpowiedź na powyższe pytania. To jedne z przyczyn, które kierują typerów do działania irracjonalnego, którego później się żałuje. Wszystko to jest związane także z efektami nadrzędnymi, związanymi z działaniem układu nerwowego w trakcie obstawiania zakładów bukmacherskich.
Specyfika efektu gorącej ręki w bukmacherce
Efekt gorącej ręki – podobnie jak większość tego typu fenomenów – nie dotyczy tylko zakładów bukmacherskich. Niemniej jednak właśnie na tej płaszczyźnie jest bardzo wyraźnie zauważalny. Na czym polega?
Przede wszystkim zjawisko to dotyczy długo utrzymującej się dobrej passy. Typerzy, którzy przez jakiś czas odnoszą sukces za sukcesem, zaczynają popadać w specyficzny stan świadomości, a właściwie nieświadomości. Warto odnotować, że sukcesy te wcale nie muszą występować w naprawdę długim horyzoncie czasowym – równie dobrze czasem wystarczy kilka, kilkanaście poprawnych typów i to wcale nie występujących jeden po drugim.
Efekt gorącej ręki jest rodzajem automatycznego twierdzenia psychologicznego, skłaniającego typera do przekonania, że w danym momencie ma większe szanse na kolejne zwycięstwa, niż mniejsze. Efekt ten związany jest ze zjawiskiem fachowo określanym jako „paradoks hazardzisty”. Polega to na tym, że osoba dotknięta tym problemem łączy czynniki niezależne od siebie jako czynniki od siebie zależne. Podobnie jest w tym przypadku. To, że dotychczas zaliczyliśmy dobrą passę, wcale nie oznacza, że następne zagranie zakończy się sukcesem. W głowie typera panuje jednak inne przekonanie, które prowadzi do nadmiernej pewności siebie (stąd nazwa „gorąca ręka”) i strat.
Psychologiczny efekt pewności wcześniej – każdy go zna
Nieco inaczej działa efekt pewności wstecznej, który jest dobrze znany każdemu – obojętnie, czy obstawia zakłady bukmacherskie, czy nie. To efekt polegający na tym, że po fakcie wydaje się, że oczywistym było zagranie lub zachowanie się tak, a nie inaczej. W dużym stopniu wielowiekowe powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” odzwierciedla efekt psychologiczny pewności wstecznej. Jednak w przypadku zakładów bukmacherskich występowanie tego efektu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ rzutuje ono również na dalej podejmowane decyzje. W rezultacie nieopanowane zjawisko będzie prowadziło do większych strat kapitałowych.